Na co zwrócić uwagę przy wykonywanych zabiegach. Kiedy „brać nogi za pas”?

Ten poradnik można rozpocząć na dwa sposoby. Po krótkim wstępie możemy zasypać Państwa odnośnikami, odsyłaczami i linkami do instrukcji z zakresu BHP. Lepiej będzie jednak spojrzeć oczami osoby, która taki gabinet odwiedza po raz pierwszy i nie ma pojęcia o normach czy przepisach. To, co zobaczymy po przekroczeniu progu, powie nam już wiele.

A zatem na początek poczekalnia – o ile w ogóle jest. Zwróćmy uwagę, czy jest tam schludnie, w jakim stanie jest podłoga, fotele, kanapy, stoły. Może się to wydawać banalne,
ale jak moglibyśmy zaufać specjaliście, szczycącym się wspaniałymi osiągnięciamy, który nie potrafi zadbać o tak prozaiczne zabiegi jak wytarcie kurzu, czy wyniesienie śmieci.

BHP w gabinecie kosmetologicznym

Ale to oczywiście absolutne podstawy i dotyczą właściwie każdego gabinetu lekarskiego, który odwiedzamy. W gabinecie kosmetologicznym bardzo ważny jest stan urządzeń tam stosowanych. Peeling, mikrodermabrazja, sprzęt służący do terapii z wykorzystaniem ultradźwięków… Każdy gabinet ma swoje metody, ale wszystkie muszą kierować się takimi samymi zasadami. Niezbędne są certyfikaty świadczące o dopuszczeniu do użytku urządzeń na terenie Unii Europejskiej. Inne cerftyfikaty zaświadczą natomiast, że są to urządzenia medyczne, w przypadku których przeprowadzone zostały przed dopuszczeniem do użytku badania kliniczne. Kolejną podstawą jest przeszkolenie osób, które korzystają z takich urządzeń. Muszą one posiadać odpowiednie kwalifikacje, co zapewniają producenci lub dystrybutorzy sprzętu.
Laser i prąd pod szczególnym nadzorem

BHP to również przestrzeganie przepisów dotyczących urządzeń elektrycznych. Trudno wyobrazić sobie, by sprzęt, który ma bezpośredni kontakt z pacjentem, nie był uziemiony, był ustawiony w pobliżu źródła wody, lub by pacjent mógł mieć dostęp i kontakt z przewodami. Aparatura zasilana energią elektryczną to także jeszcze jedna zasada – pacjenci oraz osoby prowadzące zabiegi powinny przed zabiegiem zdejmować metalową biżuterię, pierścionki, zegarki, łańcuszki.

Oczywiście mamy XXI wiek, więc korzystamy dziś z technologii, które jeszcze niedawno należały do sfery science fiction. Z tego dobrodziejstwa nauki gabinety kosmetologiczne korzystają m.in. podczas depilacji laserowej. Warto tu podkreślić, że używane do tego celu lampy IPL muszą być wymieniane średnio co 70-100 tys. impulsów, które z kolei należy wpisywać do specjalnej ewidencji. Źle działająca lampa to poczucie dyskomfortu u pacjenta, ukłócia, a czasami wręcz przeciwnie – brak jakichkolwiek wrażeń.

I jeszcze trochę światła

Ale tutaj będzie oświetleniu pomieszczeń. Znów moglibyśmy sięgnąć do norm BHP, wyliczyć stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi, przeliczyć wartości określające oświetlenie światłem sztucznym, ale… na początek wystarczy po prostu się dobrze rozejrzeć. Jeśli pracownicy gabinetu kosmetycznego świadczą usługi w ponurych, słabo oświetlonych pomieszczeniach, będą nie tylko zmęczeni i mniej uważni. Przede wszystkim będą mieli problem, żeby w odpowiedni sposób zająć się pacjentem. Bo kto da gwarancję, że cień pod oczami, nie jest zmarszczką..?