Gabinet Kosmetyczny Contour Studio Logo

Kosmoceutyki, kosmetyki dermatologiczne, kosmetyki apteczne lub po prostu dermokosmetyki – nazwy te stosowane są wymiennie i wywodzą się z połączenia dwóch terminów: kosmetyków i farmaceutyków. Są to preparaty, które mają dwa zadania: pielęgnację i leczenie. Czy rzeczywiście spełniają tę rolę i czy są skuteczne?

Dermokosmetyki mają działać podobnie jak leki. To przede wszystkim kremy nawilżające oraz kremy przeciw starzeniu, balsamy i maści o właściwościach pielęgnacyjnych – tak jak kosmetyki tradycyjne – jednak ze względu na proces ich wytwarzania, podobny do procesu produkcji leków, mają także właściwości hypoalergiczne, czyli nie wywołują reakcji alergicznych. Skład dermokosmetyków powinien być wolny od substancji wpływających negatywnie na skórę. Nie ma w nich konserwantów, olejków eterycznych i zapachowych oraz barwników. Nie przyciągają uwagi wyglądem czy aromatem, lecz w zamian nie powodują one alergii, podrażnień skóry i nie uczulają.

Posiadają w swoim składzie witaminy z grup A i B oraz E i C, czyli antyoksydanty – przeciwutleniacze hamujące proces powstawania wolnych rodników w organizmie, które z kolei – jak wiadomo – są jedną z przyczyn starzenia się. Wśród składników kosmoceutyków można wymienić też tworzący barierę ochronną dla skóry selen oraz cynk, mangan czy żelazo. Znajdziemy w nich całą gamę zbawiennych dla skóry, łagodzących   i kojących składników pochodzenia roślinnego, takich jak żeń-szeń, aloes czy ginkgo biloba, czyli działający odżywczo na skórę miłorząb japoński.

I dlatego są to preparaty polecane osobom ze skórą wrażliwą i suchą. Doskonale sprawdzają się jako preparaty łagodzące skutki występowania trądziku. Mają także działanie uszczelniające przy skórze naczynkowej, rozjaśniają przebarwienia pigmentacyjne, są zalecanie również dla osób z atopowym zapaleniem skóry (AZS).

Trzeba jednak podkreślić, że dermokosmetyki nie mają działania uniwersalnego. W CONTOUR STUDIO Kosmetologia Estetyczna dobierzemy odpowiedni preparat, ustalimy skład i nauczymy Cię, jak pielęgnować i jednocześnie leczyć swoją skórę.