Gabinet Kosmetyczny Contour Studio Logo

Mocna opalenizna już dawno wyszła z mody, a o szkodliwym wpływie słońca na stan skóry powstały elaboraty. Wcale jednak nie trzeba spędzać długich godzin na plaży, by pogorszyć stan naskórka – nawet stosując kremy z wysokimi filtrami narażeni jesteśmy na przebarwienia, oparzenia, utratę wilgoci (to „pierwsza trójka” ubocznych efektów kąpieli słonecznych). Jak więc pielęgnować skórę po opalaniu, by minimalizować ryzyko? Warto trzymać się tych dwóch żelaznych zasad.

Pielęgnacja skóry po opalaniu – oczyszczanie

Pierwszy krok to przygotowanie do nawilżania, czyli dokładny prysznic wszystkich partii ciała i twarzy – najlepiej w letniej wodzie. Nie tylko przyniesie ulgę spieczonej skórze, ale zmyje też resztki kremu do opalania, słonej albo chlorowanej wody i piasku. Do mycia używamy delikatnych, naturalnych i nawilżających preparatów – by dodatkowo nie podrażnić skóry. Peeling chowamy głęboko – to nie czas na wygładzanie, to czas na regenerację.

Pielęgnacja skóry po opalaniu – kremy i balsamy

Skóra narażona na promienie słoneczne szybko traci wilgoć – po opalaniu trzeba to jak najszybciej naprawić. Najlepiej sprawdzi się balsam o lekkiej konsystencji, który odżywi spieczony i zaczerwieniony naskórek, przyniesie ulgę, zapobiegnie łuszczeniu oraz – co istotne – wpłynie na trwałość opalenizny. Dobrze sprawdzą się preparaty z bogatą zawartością lipidów, aminokwasów i silnie nawilżającego kwasu hialuronowego.

Pomocny w utrzymaniu opalenizny jest też beta-karoten. Jeżeli zależy nam na długotrwałym efekcie, powinniśmy postawić już wiosną na marchew, paprykę i pomidory. W ostateczności można też sięgnąć po suplement diety bogaty w ten składnik.

Domowy sposób na piękną cerę

Domowy, z powodzeniem stosowany przez nasze babcie sposób na twarz muśniętą słońcem jest maseczka z marchwi. Naturalny bronzer otrzymacie, mieszając łyżkę startej marchewki z łyżką twarogu i pięcioma kroplami witaminy A (do kupienia w aptece). Miksturę nakładamy na umytą twarz i trzymamy ok. 20 minut. Uwaga! By skóra nie nabrała pomarańczowego, niekorzystnego odcienia, maseczkę należy stosować nie częściej niż raz na 8-10 dni.

FOTOSTARZENIE SKÓRY

Nie ma jednej definicji – przyjęło się, że fotostarzenie  to zespół czynników wpływających na niszczenie struktur skóry – uszkadzanie fibroblastów, które są odpowiedzialne za tworzenie nowych włókien kolagenu. U każdego fotostarzenie przebiega w nieco inny sposób – w zależności od genów, trybu życia i pracy, ale objawia się tak samo – w postaci zmarszczek, suchości, szorstkości, rogowacenia i przebarwień, które są dziś jednym z największych wyzwań kosmetologii.

Przyjmuje się, że najpoważniejszymi czynnikami wpływającymi na fotostarzenie skóry są:

  • promienie UV
  • palenie papierosów
  • dieta wysokowęglowodanowa

Nic tak szybko nie degraduje struktur skóry, jak promienie UV – niezależnie czy korzystamy z solarium, czy opalamy się na świeżym powietrzu. Zwłaszcza dziś – gdy postępuje degradacja naturalnego środowiska i pogłębia się efekt tzw. dziury ozonowej, słońce może być śmiertelnie niebezpieczne dla naszej skóry – zwłaszcza wtedy, gdy przebywamy na nim w godzinach najwyższej ekspozycji. Oczywiście – słońce to też życie. Dzięki niemu tworzy się witamina D3 -niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Cały szkopuł tkwi w tym, by korzystać z tego mądrze. Na szczęście czasy, w których opalaliśmy się na potęgę, minęły – wydaje się, że bezpowrotnie. Dziś w modzie jest skóra jasna, tylko delikatnie smagnięta słońcem. Przemysł kosmetyczny oczywiście reaguje na te trendy – na rynku mnóstwo jest specjalistycznych preparatów o stopniu ochrony dopasowanym do różnych typów skóry i wieku. Szczególną troskę powinniśmy przykładać do ochrony twarzy i dekoltu, które na co dzień narażone są na promieniowanie, a jako pierwsze zdradzają nasz wiek. A więc – kremy ochronne z wysokimi lub bardzo wysokimi filtrami (od 30 wzwyż) oraz unikanie ostrego słońca – to najlepsza recepta na opóźnienie procesów starzenia się skóry.

Oprócz szkodliwego promieniowania, nałogów i kiepskiej diety, do stresu oksydacyjnego i pogłębiania procesów fotostarzenia skóry przyczynia się permanentny stres i zanieczyszczone powietrze.